Ines Torrens

Třicet vteřin Inès Torrens: z muzea módy na runway

„Thirty seconds…and Yet“ (“Třicet vteřin… a přesto“) je módní “badatelská” kolekce mladé návrhářky Inès Torrens (Artez University of the Arts, Arnhem, Nizozemí), která se účastní finále  soutěže Diploma Selection letošního ročníku Designbloku . Autorka se v ní zabývá reprezentací oděvu v prostředí konzervace a restaurování. Konfrontuje modelovací a restaurátorské techniky s procesem navrhování a předkládá tak nový narativ tvorby oděvu, pociťovaný díky pomalému tempu. Projekt je také možné vnímat jako manifest proti rychlé módě a zapomínání na skutečnou hodnotu oděvu.
Inès Torrens vysvětluje: “Na základě analýzy práce restaurátorů rozlišuji dva hlavní rozměry tvorby, které se soustředí na porozumění oděvu; myšlenku „vývoje“ a „úspěchu“ z nedostatků a vadných materiálů, která zaujímá protipól současnému systému módy a úplné absenci těl. Proto kurátoři pracují s technikami modelování a znovuobjevují ztracené morfologie pomocí specifických materiálů, jako je pěna, napodobující lidskou anatomii. Používané techniky zahrnují také hloubkovou analýzu textilu prostřednictvím kombinace znalosti řemesla a technologií, kterou jsem ve své kolekci implementovala prostřednictvím textilního vzoru viditelného pod UV osvětlením. Tato kolekce také klade důraz na některé části oděvu, které se z dnešní  módní paměti vytratily.”
Performeři nosí jednotlivé  kousky z kolekce jakoby „vystavené“, s určitou plochostí a tajemností, aby vzdali hold tomuto skrytému a pečlivému prostředí.” „Thirty seconds…and Yet“ je především uvažováním o čase, se specifickým odkazem na laboratorní protokoly (trvání chemických zásahů do oděvů se vetšinou počítá na vteřiny). V tomto prostředí, které se zdá být protiproudem společenského tempa, se čas jakoby zastaví…
“Celý můj proces navrhování byl nesmírně osobní a individuální, jehož cílem je zejména zachovat pomalé a pečlivé myšlení restaurátorů jako vnitřní prožitek času,” dodává Inès Torrens.
Kolekci „Thirty seconds…and Yet“ Inès Torrens můžete vidět na vlastní oči během módní přehlídky finalistů Diploma Selection 2023 v sobotu 7. 10. v 14:30 hodin v Malé dvoraně Veletržního paláce (Dukelských hrdinů 47, Praha 7).
Article from protisedi.cz 3 října, 2023

more insights